Datum: 22.12.2014
Vědci z Yale vyvinuli průlomové syntetické molekuly, které dovedou vyhledat cíl a zároveň spustit reakci imunitního systému. Tak jako protilátky.
Tyto nové molekuly zvané SyAM (Synthetic Antibody Mimic) se dovedou připojit na nemocné nebo poškozené buňky a zároveň na buňky imunitního systému. Výsledkem je pak přesně zacílená imunitní odpověď, velmi podobná akci původních lidských protilátek.
Podle šéfa laboratoře Davida A. Spiegela jsou jejich molekuly SyAM syntetickými organickými sloučeninami a v porovnání s klasickými protilátkami mají jen zhruba dvacetinovou velikost. Vzhledem k jejich struktuře je prý nepravděpodobné, že by rozpoutaly nežádoucí imunitní reakci. Také jsou termostabilní a podle všeho by je bylo možné podávat pacientům ústně, tak jako další léčiva, jejichž účinné složky mají menší molekuly.
Výzkum Spiegela a spol. se soustředil na použití molekul SyAM proti rakovině prostaty. Specifické molekuly SyAM-P fungují tak, že nejprve rozeznají buňky nádoru a spojí se s konkrétním proteinem na jejich povrchu. Pak se propojí i s receptorem buňky imunitního systému, což spustí imunitní odpověď, vedoucí k likvidaci dotyčné buňky nádoru.
Podle Spiegela si proces syntetizování a ladění takových molekul žádá mnoho času a úsilí molekulárních inženýrů. Ukazuje se ale, že mohou fungovat a že zastanou dvě významné funkce protilátek – vyhledávání cílů a aktivaci buněk imunitního systému.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahují v hlenu
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci