Datum: 30.8.2019
Kombinace dvou výkonných biotechnologií vedla k novému zařízení, které posouvá dál výzkum diabetu. Tým, který vedl Kevin Kit Parker z Harvard University, propojil mikrokapalinový čip a lidské beta buňky ze slinivky produkující inzulín do unikátního „Ostrůvku na čipu“.
Nové zařízení poslouží při testování beta buněk před transplantací pacientovi, a také při tolik žádoucím výzkumu diabetu, od jejich příčin a po léčbu.
Design Ostrůvku na čipu byl inspirován lidskou slinivkou. Buňky Langerhansových ostrůvků dostávají ve slinivce informace o hladině glukózy v krvi v reálném čase a podle nich upravují produkci inzulínu.
Jak říkají autoři studie, léčba diabetu vyžaduje obnovit pacientovi schopnost vytvářet inzulín podle aktuální potřeby. Normálně to dělají beta buňky a zvládají to dobře. Pacientům s diabetem ale beta buňky nefungují, jak by měly. V současné době je možné použít kmenové buňky a transplantovat pacientům zdravé beta buňky. Před transplantací je ale nutné ověřit, jestli beta buňky skutečně fungují a zda je to bezpečné. A to bývá zdlouhavé a drahé.
V současné době je testování beta buněk založené na postupech ze 70-tých let. Buňky dostanou glukózu, zareagují na to, lékaři odeberou vzorky, přidají činidla a pak měří množství inzulínu ve vzorcích. Ten proces je ta zdlouhavý, že to mnoho lékařů raději vzdává. S novým Ostrůvkem na čipu, který chrlí výsledky v reálném čase, je testování beta buněk mnohem snazší a rychlejší.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Smrkancové nanoboty poháněné katalázou zasahují v hlenu
Nové antibiotikum přiměje bakterie k sebedestrukci