Datum: 18.11.2019
Kvasinky nám už dlouho pomáhají s výrobou chleba a piva. V poslední době pro nás dělají i biopalivo, které je obvykle založené na etanolu. Vědci jsou ale přesvědčeni, že by kvasinky mohly vyrábět i isobutanol, který je více efektivním a užitečným biopalivem než etanol.
Kvasinky za normálních okolností produkují jenom malé množství isobutanolu. Tým americké Princeton University teď ale objevil genetický přepínač, jehož vypnutím je možné významně zvýšit produkci isobutanolu kvasinkami.
Badatelé dokázali přimět kvasinky, aby vyráběly asi pětkrát více isobutanolu, než kolik zvládnou běžné kvasinky. Trik spočívá v tom, že upravili kvasinky, aby byly více tolerantní vůči toxickému vlivu isobutanolu.
Isobutanol obsahuje asi o čtvrtinu více dostupné energie než etanol. Zároveň je mnohem lépe využitelný jako palivo pro vozidla, nežli současná biopaliva založená na etanolu. Nicméně kvasinky normálně produkují jen malé množství isobutanolu kvůli tomu, že isobutanol je pro kvasinky asi desetkrát toxičtější než etanol.
Když běžné kvasinky vyrobí určité množství isobutanolu, tak metabolismus kvasinky dostane signál, že vlastně hladoví. Kvasinky na to zareagují tím, že přestanou růst a hlavně zarazí další produkci isobutanolu.
Tým Princetonu objevil gen, který se významně podílí na řízení této odpovědi kvasinky na určitou hladinu isobutanolu. Když pak tento gen vědci odstranili, tak se kvasinky staly tolerantnějšími vůči této látce. Kvasinky po takovém zákroku nepanikaří a vyrobí mnohem více isobutanolu než obvykle.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Nabídky zajímavých brigád pro studenty
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Pivo ve vesmíru: Vědci zkoumali vliv mikrogravitace na fermentaci
Nanoživiny pro plodiny mohou snížit zátěž těžkými kovy a zvýšit úrodu