Datum: 24.6.2015
Z mikrořas, tedy mikroskopických fotosyntetických organismů, se vyrábí celá řada zajímavých produktů, včetně potravinových doplňků, kosmetiky nebo bionafty. Německá výzkumná organizace Fraunhofer teď v Leuně provozuje plně automatizovanou továrnu na produkci mikrořas.
Mikrořasy zvládnou leccos. Některé kmeny mikroskopických řas produkují velká množství omega-3 mastných kyselin, které jsou teď populární v lidské výživě a hrají tudíž významnou roli v potravinových doplňcích.
Od mikrořas se odvozují i mnohé ingredience kosmetických přípravků, jako například červený pigment astaxanthin, pocházející ze zelené řady Haematococcus pluvialis. Jiné mikrořasy zase vyrábějí oleje či škrob, což lze s úspěchem využít při výrobě bionafty, biolihu nebo bioplynu.
V naprosté většině případů jde ale o produkci mikrořas pocházejích od amerických, izraelských nebo asijských společností. V Evropě se komerční výrobou mikrořas zabývá jenom několik málo zařízení.
V Asii se vodní mikroorganismy kultivují hlavně v otevřených nádržích. Jejich produkce je ale omezená. Mikrořasy potřebují ke svému růstu světlo a to v otevřené nádrži pronikne jenom pár centimetrů pod hladinu. V otevřených nádržích je také velké riziko kontaminace kultury mikrořas jinými mikrorganismy.
Plně automatizovaná továrna Fraunhofer Center for Chemical-Biotechnological Processes (CBP) v Leuně produkuje mikrořasy v průmyslovém měřítku. Koncetrace řas v jejích reaktorech je zhruba pětkrát vyšší oproti běžným reaktorům na produkci mikroorganismů.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Biotech dictionary - dictionary of biotech words
ZamÄ›stnanci - Jak hledat a jak zĂskat dobrĂ© zamÄ›stnance?
Inteligentnà „nanozabiják“ likviduje patogeny skoĹ™icovou vĹŻnĂ
Novou vakcĂnu proti rakovinÄ› plic dostal prvnĂ pacient