Datum: 16.2.2018
Nanomedicína slaví významný úspěch. Vědci Arizonské Státní univerzity ve spolupráci s badateli National Center for Nanoscience and Technology (NCNST) Čínské akademie věd úspěšně vyvinuli a naprogramovali nanoroboty, kteří zaútočí na nádor a ucpou mu cévy.
Šéf výzkumu Hao Yan potvrzuje, že jejich tým vyvinul první plně autonomní DNA robotický systém, který umožňuje přesně cílenou léčbu nádorů. Podle Yana je navíc možné tuto novou technologii použít k léčbě mnoha typů nádorů, protože prakticky všechny pevné nádory jsou vyživovány stejným typem cév.
Yan a jeho spolupracovníci tuto technologii úspěšně vyzkoušeli na laboratorních myších, které představovaly modely rakoviny prsu, kůže, vaječníku a plic. Jejich studii publikoval časopis Nature Biotechnology.
Každý nanorobot je vytvořen z plochého pravoúhlého plátku DNA origami o rozměrech 90 krát 60 nanometrů. Klíčovou komponentou těchto nanobotů jsou molekuly enzymu trombinu, které jsou připojené k povrchu DNA origami.
Trombin je známý jako spouštěč srážení krve. Když ho nanoboti dopraví do cév v bezprostřední blízkosti nádoru, které nádor vyživují krví, tak je dokáže ucpat. Tím nanoboti vyvolají něco jako infarkt nádoru, který nádor těžce zasáhne a může vést k jeho zániku.
Jak se DNA nanobot jednou naváže k povrchu cévy zásobující nádor krví, tak se projeví jeho naprogramování a vyklopí svůj smrtící náklad, tedy enzym trombin srážející krev. Nanoboti pracují rychle a pohotově, ve velkém počtu obklopí nádor pouhé hodiny po vpíchnutí do krve pacienta. Do zavedení takové léčby ještě asi uběhne hodně času, ale nádory by se měly začít bát.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce - Práce pro studenty a absolventy. Hlavní i vedlejší pracovní poměr
Biotechnologie - Sekce věnovaná biotechnologii na encyklopedii Wikipedia
Inteligentní „nanozabiják“ likviduje patogeny skořicovou vůní
Nanokvěty nabíjejí mitochondrie a pomáhají při léčbě neduhů stárnutí