Datum: 17.5.2021
Astma je velmi heterogenní onemocnění. V akutní podobě bývá léčeno inhalováním kortikosteroidů. Vývoj univerzální léčby je velmi náročný. Jako stále slibnější možnost se rýsuje vakcína.
U zhruba poloviny pacientů s astmatem dochází k nadměrné produkci imunitních regulačních proteinů interleukinů IL-4 a IL-3. Dřívější výzkum ukázal, že zablokování těchto interleukinů u pacientů snižuje četnost epizod akutního astmatu a zlepšuje funkci plic. Kvůli tomu bylo vyvinuto léčivo dupilumab.
Jde o monoklonální protilátkovou léčbu, která blokuje signalizaci interleukinů IL-4 a IL-3. V roce 2018 byl dupilumab povolen pro léčbu středně závažných až závažných případů astmatu. Jako dlouhodobá léčba ale není zrovna ideální. Monoklonální protilátky jsou velmi drahé. Jedna dávka se pohybuje v tisících dolarů. Při léčbě chronického onemocnění by navíc bylo nutné dodržovat ustálené dávkování.
Řešením by mohla být nová vakcína, která zařídí, že imunitní systém pacienta bude vyrábět protilátky proti molekulám IL-4 a IL-3. Jde o konjugovanou vakcínu, která spojuje slabý antigen se silným antigenem, aby vznikly protilátky proti slabému antigenu. V tomto případě experimentální vakcína proti astmatu spojuje oba zmíněné interleukiny IL-4 a IL-3 s nepatogenním toxinem.
Vakcína už má za sebou několik úspěšných preklinických testů. S využitím myších modelů astmatu se podařilo prokázat, že vakcína stimuluje tvorbu protilátek proti IL-4 a IL-3, a to až rok po očkování. Stejně tak se potvrdilo, že vakcína potlačuje symptomy astmatu. Teď přijdou na řadu klinické testy.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Asertivita - BuÄŹte asertivnĂ. Asertivita a jak na to.
Animal Biotechnology - Biotechnology, Animals
Nanočástice s mRNA mohou napravit genetickĂ© poruchy pĹ™ed narozenĂm
Nanotransportéry s genovou léčbou spravujà u myšà ploténky