Datum: 20.12.2019
V poslední době jsme svědky celé řady rozmanitých orgánů na čipu. V těchto pozoruhodných zařízeních fungují malé repliky živých biologických tkání, které napodobují činnost skutečných orgánů v těle. Američtí vědci teď vytvořili vůbec první zub na čipu, který zdařile replikuje zub s kazem.
Orgány na čipu tvoří především samotný vzorek tkáně příslušného orgánu, který je umístěný uvnitř malého průhledného plátku. V tomto plátku vedou mikrokapalinové kanálky, v nichž proudí různé chemické látky, jako například léky nebo toxiny, které procházejí tkání orgánu na čipu a badatelé mohou sledovat, jak tkáň na tyto látky reaguje. Z toho pak mohou usuzovat, jaký mají na tkáň vliv.
Zub na čipu, který vytvořil Luiz E. Bertassoni z americké Oregon Health and Science University se svými kolegy, funguje stejně.
Zub na čipu obsahuje malý kousek tkáně ze stoličky, který je umístěný v malém plátku. Skrz plátek vedou ke tkáni kanálky, které přivádějí kapalinu, aby proudila do tkáně. Tím vlastně zub na čipu imituje situaci, kdy díra v ochranné vrstvě zubní skloviny umožňuje bakteriím proniknout do vnitřku zubu.
Vědci a lékaři pak mohou studovat reakce zubu na čipu pomocí mikroskopu. Nová technologie by mohla posloužit k vývoji nových pokročilých postupů pro léčbu zubů nebo pro prevenci kazů a dalších obtíží, s nimiž se chodí za zubařem. Zuby na čipu by také mohly přispět k vývoji personalizované léčby pro konkrétní pacienty, i když to od nich bude vyžadovat oběť v podobě kousku zubní tkáně.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Jaderná energetika - Závěry z koference věnované jaderné energii a ekologii
Věda technika výzkum - Přehled zpráv z vědy techniky a výzkumu.
DNA vypĂnaÄŤe navrĹľenĂ© AI pĹ™esnÄ› ovládajĂ expresi genĹŻ
SyntetickĂ© pavouÄŤĂ amyloidnĂ proteiny a „umÄ›lĂ pavouci“ zajistĂ medicĂnskĂ˝ materiál