Tato sekce se týká: zemědělství, pěstování a rozmnožování rostlin, úrody, buněk, genomického mapování, genetické modifikace, DNA
Biotechnologie rostlin v nejširším smyslu zahrnuje celou řadu biologických, chemických a technických disciplín za účelem využití rostlinných organismů v zemědělských a průmyslových procesech.
Nejvíce zřejmým využitím rostlinných produktů v tradiční biotechnologii bylo jako součást potravy. V průběhu minulých staletí se naučili pěstitelé vybírat jedlé rostliny s vyššími výnosy a lepší kvalitou. Nové a ještě lepší druhy se začaly produkovat, když se tehdejší farmáři naučili křížit rostliny a stali se tak šlechtiteli. Dříve lidé využívali rostliny i dalšími způsoby, a to zpočátku jako palivo či materiál k výrobě ošacení. Jak plynul čas, rostliny našly využití v rostlinných barvivech k barvení, dále jako koření, bylinky, léky, parfémy, guma, příchutě, oleje, vosky a v celé řadě dalších aplikací.
Ačkoli existuje obor biotechnologie již delší dobu, až nyní si začíná získávat pozornost veřejnosti. Tento nový zájem o biotechnologii podnítila především revoluce v molekulární biologii, která proběhla během posledních 30-40 let. Pokroky v technologii DNA umožnily translokovat geny mezi zcela odlišnými organismy a tím vytvářet nové kombinace vlastností, které dříve nebyly v přírodě možné. Tyto pokroky byly zprvu vyvinuty k laboratornímu využití, kde způsobily revoluci v našich schopnostech si klást otázky - a dostávat významné odpovědi - ohledně fundamentálních biologických problémů. V současnosti se však tyto nové technologie využívají i v průmyslu, kde mají ohromný ekonomický potenciál.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Environmetal biotechnology - Environment, biotech, biotechnology
Zaměstnánà - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnánà pro firmy a organizace
Proti nádorům by mohla zasahovat bakteriálnà léčba
VĂceúčelová nanolĂ©ÄŤba pomĹŻĹľe americkĂ˝m mangrovĹŻm