Datum: 2.1.2023
Badatelé německého Max-Planck-Institut für molekulare Pflanzenphysiologie přišli s převratnou metodou tvorby nových typů rostlin pomocí editace genomu. Jejich objev by mohl zjednodušit a urychlit vývoj nových a geneticky stabilních komerčních kultivarů, díky důmyslné kombinaci roubování a mobilní verze editoru CRISPR.
Nová metoda spočívá v roubování neupraveného stonku na kořeny, jejichž buňky obsahují mobilní editor CRISPR/Cas9. Po naroubování se uskuteční přesouvání editoru do stonku, kde dojde k editaci DNA. Samotný editor se ale nepřenáší do další generace rostliny. Tento postup šetří čas i peníze a obchází dosavadní omezení šlechtění rostlin. Mohl by se stát součástí úsilí o zajištění potravinové bezpečnosti.
Badatelé identifikovali u rostlin sekvence TLS (tRNA-like sequences), které mohou hrát roli signálů pro dálkové přesuny RNA v těle rostliny. Když tyto sekvence zkombinovali s editorem CRISPR/Cas9, dotyčné rostliny vytvořily mobilní verze editoru v podobě molekul RNA. Mobilní editory pronikly po naroubování do nového stonku a pak do květů, v nichž editovaly DNA některých semen.
Jak vysvětluje Friedrich Kragler, pravá magie se odehraje právě v semenech. RNA s editorem vytvoří funkční genetické nůžky, které provedou požadované změny v DNA semen. Samotný editor se ale do DNA nepřenese a neprojde tím pádem do následující generace. Celý postup přitom funguje s až překvapivě vysokou účinností.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: RTDS Association.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient