Datum: 12.5.2017
V dnešní době prodlužují léky milionům lidí na planetě s chronickými nebo závažnými nemocemi. Jen díky nim žijí delší a plnohodnotné životy. Mnoho nových slibných léků se ale nedostane do klinických testů, protože by mohly být toxické pro srdce pacienta.
Teď by s tím mohlo významně pomoci srdce na čipu – technologie, která modeluje lidské srdce na biotechnologickém čipu. S takovým zařízením je možné měřit vliv testovaného přípravku na funkci srdeční tkáně, napojené na mikroelektrody.
Srdce na čipu vyvinuli v laboratořích Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) a doufají, že s ním zkrátí čas, který je potřebný k testování nových léků. Také by mělo zajistit, že nové léky budou zachraňovat život bezpečně a nebudou k tomu potřebovat tolik testů na zvířatech a na lidech.
Výzkum je součástí projektu LLNL iCHIP (in-vitro Chip-Based Human Investigational Platform), který se zabývá tvorbou lidských orgánů a tkání na čipu pro testování vlivu chemických a biologických substancí.
Výzkum, který publikoval online časopis Lab on a Chip, zahrnoval úspěšné nahrání elektrických signálů i stahů běžných lidských srdečních buněk, které v LLNL napěstovali na čipu s elektrodami. Podle vědců jde o první takový čip, který je schopný monitorovat jak elektrofyziologické signály, tak i stahy buněk.
Podle vedoucí výzkumu Elizabeth Wheeler jejich srdce na čipu umožňuje intenzivní a rychlé testování farmaceutických přípravků a následně určit jejich vliv na srdce. Vývoj ještě není u konce, lze ale očekávat, že zařízení sehraje významnou roli ve vývoji nových léků.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Brigády pro studenty - Brigády pro studenty. Nabídky zajímavé práce z celé ČR
Práce - Nabídky práce pro studenty
Nanotransportéry s genovou léčbou spravují u myší ploténky
Chytrá půda zařídí větší biomasu plodin při nižší spotřebě vody