Datum: 24.1.2018
Poslední dobou děláme úžasné věci. Vědci editují geny žijících organismů, jako by opravovali text napsaný na počítači. Vyvíjejí stále chytřejší umělé inteligence, které nás už v mnoha ohledech předčí. A také se snaží postavit umělé organismy, které by mohly dělat spoustu užitečných věcí.
Nová studie z Princetonu takové umělé organismy zase o něco více přiblížila. Prokázali, že umělý protein, který vyvinuli, funguje v běžné bakterii jako enzym.
Tým z Princetonu už delší dobu vyvíjí umělé proteiny pro bakterie E. coli, oblíbené laboratorní bakterie, na nichž vědci zkoušejí všechno možné. Aby otestovali své výtvory, tak bakteriím E. coli odstranili geny, které ovládají produkci enzymu Fes. Ten hraje klíčovou roli při získání železa bakterií z okolí. Bez železa jsou bakterie vyřízené. Badatelé jim ale poskytli umělé proteiny, které mohou nahradit funkci vypnutého enzymu Fes.
V nové studii ověřovali, jak tyto umělé proteiny v bakteriích E. coli fungují. Zda je zachrání před kritickým nedostatkem železa. Ukázalo se, že umělé proteiny skutečně podporují přežití E. coli navzdory problému se železem. Dva z nich to dělají nepřímo tím, že podporují procesy, které kompenzují ztrátu schopnosti získávat železo. Další umělý protein to ale řeší přímo.
Podle vedoucí výzkumu Ann Donnelly funguje umělý protein Syn-F4 jako enzym. Pro ni samotnou to byl úžasný moment, když zjistili, že jejich úsilí korunuje takový úspěch. Buňky E. coli s proteinem Syn-F4 jsou schopné získávat z okolí železo, i když jim schází původní enzym Fes.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejší pracovní poměr
Zaměstnání - poptávky - Možnost zdarma publikovat poptávaná zaměstnání pro firmy a organizace
Nanočástice přeprogramují imunitu, aby si poradila s alergeny
Třísloviny z plodů kaki pomohou výrobě bioethanolu kvasinkami