Datum: 16.12.2020
Už jsme zjistili, že bojovat s virem chřipky není vůbec snadné. Tým švýcarské techniky EPFL nedávno vyvinul syntetickou molekulu, která jako vražedná návnada napodobuje část lidské buňky a láká na sebe chřipkový viry. Když se nějaká částice viru chytí, je to její konec.
Současná antivirotika, jako třeba Tamiflu, fungují tak, že útočí na virus v hostitelské buňky, kde vyřazuje jeho schopnost replikace a množení. Problém je ale mimo jiné v tom, že na takové zásahy v buňce je vždy jen málo času. Když od infekce uplyne více než 36 hodin, tak je obvykle na takovou léčbu pozdě. Další věc je, že se viry na takovou léčbu rychle stávají rezistentními.
Tým EPFL vyvinul alternativní postup. Jejich návnada by ideálně měla být účinná proti širokému spektru kmenů sezónní chřipky a zároveň by neměla vyvolávat u pacientů závažné vedlejší účinky. Návnadou je upravená molekula cukru, která napodobuje buněčnou membránu, na kterou se částice viru chřipky navazuje.
Jak uvádí vedoucí výzkumu Francesco Stellacci jejich návnada je opravdu smrtící. Jakmile se na ni částice viru naváže, tak dojde k její destrukci. A tento mechanismus je nezvratný.
Badatelé testovali svou návnadu s několika kmeny lidské a ptačí chřipky, u myší a v kulturách lidských buněk. Výsledky ukazují, že by taková léčba měla u lidí fungovat lépe než antivirotika. V dalších testech se ukázalo, že léčba s návnadou, zahájená 24 hodin po infekci, vede k 90 procentům přeživších myší. Z myší s placebem nebo s Tamiflu nepřežila žádná.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Enzyme biotechnology - enzymes, biotech
Zaměstnanci - Jak hledat a jak získat dobré zaměstnance?
Biomasa bakterií Rhodovulum představuje excelentní dusíkaté hnojivo
Nanoživiny pro plodiny mohou snížit zátěž těžkými kovy a zvýšit úrodu