Datum: 29.12.2023
Odborníci MIT využili služeb umělé inteligence s hlubokým učením a objevili třídu sloučenin, které jsou účinné proti rezistentnímu zlatému stafylokoku MRSA. Ten má přitom v dnešní době jen v USA na svědomí více než 10 tisíc úmrtí ročně.
Badatelé zjistili, že vytipované sloučeniny účinně zabíjejí MRSA stafylokoky na Petriho miskách i u myších modelů s MRSA infekcí. Tyto látky současně vykazují velmi nízkou toxicitu vůči lidským buňkám, což z nich dělá ideální kandidáty na nová antibiotika.
Klíčovou inovací tohoto výzkumu bylo, že vědci částečně pronikli do „black boxu“ umělé inteligence a zjistili, jaké informace inteligence použila k identifikaci účinných antibiotik. Díky tomu mohou vylepšit budoucí modely a odhalit ještě účinnější sloučeniny, než ty, k nimž teď dospěla jejich inteligence.
Tým MIT prostudoval celkem asi 12 milionů sloučenin, vesměs komerčně dostupných. Mezi nimi identifikovali sloučeniny 5 různých tříd podle jejich chemických komponent, které by měly být účinné proti MRSA stafylokokům.
Nakoupili asi 280 sloučenin z těchto tříd a testovali je s MRSA stafylokoky na Petriho miskách. Nakonec dospěli ke 2 sloučeninám ze stejné třídy, které jsou velmi slibnými kandidáty na nová antibiotika. V testech na myších modelech s kožní a se systémovou infekcí MRSA stafylokoků obstály skvěle. Každá z látek potlačila populaci MRSA stafylokoků desetinásobně.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Zdroj obrázku: NIAID.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Masarykova univerzita - Masarykova univerzita
Zaměstnání nabídka - Nabídky zajímavých zaměstnání
Třísloviny z plodů kaki pomohou výrobě bioethanolu kvasinkami
Genetičtí inženýři vylepšují CRISPRem mochyni Physalis grisea