Datum: 25.3.2014
Podle nových zjištění obsahuje tvrdý kostní materiál gelovitou hmotu, která obaluje krystaly kostních minerálů a snižuje křehkost celé struktury. Tento trik chrání kost před rozbitím při nárazu.
Ukázalo se, že klíčovou roli ve tvorbě gelovité hmoty hraje citrát, sloučenina zapojená do běžného metabolismu buňky. Citrát smíchaný s vodou vytváří lepkavou gelovitou hmotu, která v kostním materiálu proniká do mezer mezi nanokrystaly hydroxyapatitu.
Kostní hmota o takovém složení je mechanicky odolná a nerozbije se při první příležitosti. O citrátové hmotě, která výrazně zvyšuje odolnost kostního materiálu jsme přitom až doteď nevěděli.
Když se citrátová hmota z kosti ztratí, tak se nanokrystaly hydroxyapatitu spojují do větších a větších shluků a celá kost se stává méně pružnou, křehčí a více náchylnou k poškození. Právě tohle může být klíčový proces při vzniku osteoporózy.
Objev a publikaci v PNAS si připsali na konto chemici z Cambridge, kteří citrátovou protinárazovou hmotu vystopovali NMR spektroskopií, rentgenovou difrakcí a pokročilým modelováním molekul.
Podle nich jsme teď na začátku velkého posunu v chápání příčin poruch odolnosti kostí, jako je například osteoporóza a také obecně patologických změn kostí.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Práce - Nabídky práce pro studenty
Enzymy v pavoučím jedu mají značný bioekonomický potenciál
Nanočástice stříbra z čaje mohou zajistit léčbu ran v rozvojovém světě