Datum: 29.6.2022
Změny ve způsobu života a stravování, k nimž v naší civilizaci dochází, významně zasahují do mikrobiomu našich střev. V posledních desetiletích tento trend navíc zrychluje. Důsledkem je mimo jiné nárůst řady onemocnění, včetně astmatu, alergií, chorob trávicího traktu a diabetu 2. typu.
Tým amerických expertů Harvard Medical School and Brigham and Women's Hospital (BWH) v nedávném článku, který zveřejnil časopis Trends in Molecular Medicine, navrhuje, že bychom mohli tento problém řešit pomocí zakládání individuálních archivů či bank, v nichž by si každý uchovával vzorky vlastní stolice z mládí. Stolice z doby, kdy byl člověk ještě fit a víceméně zdravý, by pak mohla sloužit jako zdroj pro autologní fekální transplantace (FMT, Fecal microbiota transplant).
Jak uvádí vedoucí týmu Yang-Yu Liu z BWH, myšlenka obnovování lidské střevní mikroflóry si v poslední době získává stále větší oblibu. Zároveň je předmětem horkých debat, pokud jde o jejich medicínské, etické nebo evoluční dopady.
FMT transplantace, které využívají stolici od dárců, se již v některých případech osvědčily. Pomáhají především v případě nebezpečných klostridióz, vyvolaných bakteriemi Clostridioides difficile. Je to velmi častá hrozba. Jen v USA každoročně onemocní asi půl milionu lidí a zhruba 29 tisíc z nich zemře. U transplantací od dárců je ale problémem různorodá reakce u pacientů, která je zřejmě výsledkem genetických a environmentálních rozdílů mezi dárce smtolice a jejím příjemcem.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Věda - Dějiny vědy, historie vědy na Wikipedii
Nabídka zaměstnání - Nabídka zajímavých zaměstnání
Hejna magnetických nanobotů mohou léčit krvácení v mozku
Novou vakcínu proti rakovině plic dostal první pacient