Datum: 27.5.2022
Kácení stromů a jejich zpracování na dřevo není jedinou ani tou nejvíce ekologickou metodou získání materiálu pro výrobky ze dřeva. Tým amerického institutu MIT přichází s novým postupem, který by se mohl stát základem „laboratorní“ výroby dřeva.
Dřevo je sice obnovitelný zdroj, ale není bez problémů. Dnešní poptávka po dřevu stále více převyšuje nabídku. To vede k většímu odlesňování a ohrožení prostředí. Optimálním řešením přitom není ani zakládání nových produkčních lesů na úkor bezlesí, které je v řadě případů biologicky cennější.
Zajímavým řešením by se mohlo stát pěstování dřeva v „laboratoři“. Nikoliv stromů, ale přímo dřeva jako hmoty. Je to stejné jako v případě laboratorního masa, které lze vypěstovat, aniž by bylo nutné zpracovat krávu.
Ashley Beckwith a její kolegové vyvinuli nový postup pro výrobu rostlinného materiálu s parametry dřeva v laboratoři. Jeho součástí je možnost snadného nastavení parametrů výsledného dřeva dle potřeby, včetně jeho hmotnosti a pevnosti.
Badatelé nejprve izolovali buňky z listů ostálky sličné (Zinnia elegans). Následně tyto buňky pěstovali v kapalném médiu po dobu 2 dnů, a poté je přenesli do hustějšího média v podobě gelu. Toto médium obsahovalo živiny a dva různé rostlinné hormony, jejichž poměr určuje fyzikální a mechanické parametry výsledného dřeva.
Gel s napěstovanými buňkami použili jako bioinkoust do 3D tiskárny a vytiskli objekty různých tvarů. Po 3 měsících inkubace ve tmě vytištěné objekty vyschly a vznikla hmota blízká dřevu.
Autor: RNDr. Stanislav Mihulka, Ph.D.
Líbil se Vám tento článek? Doporučte jej svým známým.
Více informací najdete zde:
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
DNA - Lidskou DNA má pohltit polárnà led
ZamÄ›stnánĂ - NabĂdky i poptávky zajĂmavĂ˝ch zamÄ›stnánĂ
Látka ze zubnà pasty je základem jedlého tranzistoru
Slibná technologie léčà sepsi s pomocà magnetických nanoshluků