Datum: 14.9.2010
Lidé se často vzdají sušení rukou a utřou je místo toho do kalhot nebo jiného kusu oblečení, jenže hygiena rukou je klíčovou částí boje s infekcemi a sušení rukou po mytí je také velice důležité.
Studie vědců z University of Bradford sledovala rozdílné způsoby sušení rukou a jejich vliv na šíření bakterií z rukou na předměty a povrchy. Konfrontovali sušení rukou ručníky, papírovými ručníky, elektrickými sušiči založenými na odpařování a sušiče rukou, které rychle odstraní vodu silným prouděním vzduchu.
Naše tělo je osídleno běžnými bakteriemi, které se nazývají komenzálové. Jenže i jiné bakterie mohou na našich rukách přežívat. Třeba bakterie pocházející ze syrového masa. Snadno je pak můžeme přenést na další povrchy a zvyšovat tak riziko křížové kontaminace. Mytím rukou snižujeme množství ulpělých bakterií, ale nezbavíme se jich bezpodmínečně. Doktor Snelling zjistil, že dobrá hygiena rukou se neobejde bez důkladného osušení, důsledné mytí mýdlem nestačí. Jestliže jsou ruce pořád vlhké, pak se tyto bakterie snadno přenesou na další předměty.
Nejhygieničtějším způsobem je používání papírových ubrousků nebo ručních elektrických sušičů. Výzkum je publikovaný v časopise Journal of Applied Microbiology
Vlasta Stancová
Originální studie:
Snelling, A.M., Saville, T., Stevens, D. and Beggs, C.B. Comparative evaluation of the hygienic efficacy of an ultra-rapid hand dryer vs conventional warm air hand dryers. Journal of Applied Microbiology, 2010; DOI: 10.1111/j.1365-2672.2010.04838.x
Zdroj:
http://www.sciencedaily.com/releases/2010/09/100907071353.htm
Gate2Biotech - Biotechnologický portál - Vše o biotechnologiích na jednom místě.
ISSN 1802-2685
Tvorba webových stránek: CREOS CZ
© 2006 - 2024 Jihočeská agentura pro podporu inovačního podnikání o.p.s.
Zajímavé články s biotechnologickým obsahem:
Práce na vedlejšà pracovnà poměr
Výzkum - Informace z výzkumu biotechnologià v České republice
Toxické sklo nemilosrdně zdecimuje kostnà nádory
Chlamydomonády pĹ™evleÄŤenĂ© za krvinky zakroÄŤujĂ proti metastázám v plicĂch